Czym jest CPP
Celowa Praktyka Psychoterapeutyczna (CPP) to transteoretyczna metoda doskonalenia warsztatu psychoterapeutów i psychoterapeutek, zwiększająca skuteczność prowadzonej psychoterapii.
Najbardziej efektywnie pracujący terapeuci i terapeutki pomagają nawet do 10 razy skuteczniej niż inni. Niektórzy profesjonaliści zdrowia publicznego stają się coraz lepsi w trakcie swojej kariery. Niestety, istnieje również grupa psychoterapeutów, których umiejętności prowadzenia terapii pogarszają się wraz ze stażem pracy.
Jednak większość z nas doświadcza tzw. “zatrzymanego rozwoju” – nieważne ile lat pracujemy, ile szkoleń odbyliśmy i ile godzin superwizji mamy za sobą, nasze umiejętności i wyniki pracy nie stają się ani lepsze ani gorsze. To znaczy, że na tyle na ile byliśmy skuteczni na przykład po czwartym roku szkoły psychoterapii, na tyle będziemy skuteczni po dziesięciu latach pracy.
Te wyniki potwierdza wiele uznanych badań w dziedzinie psychoterapii na przestrzeni lat (np. Goldberg et al., 2016; Watkins, 2011). Zaskakujące?
Nie dla badaczy celowego rozwoju i ekspertyzy. Jeden z najsłynniejszych badaczy elitarnego performensu, K. Anders Ericsson (2018) zbadał i szczegółowo opisał zasady, dzięki którym niektórzy z nas wypracowują niezwykle wysoki poziom swoich umiejętności. Co więcej, Ericsson opisał dlaczego niektórzy z nas stale, krok po kroku, stają się coraz bardziej efektywni i sprawni w swoich wybranych dziedzinach.
Celowa Praktyka Psychoterapeutyczna (CPP) przenosi na grunt psychoterapii zasady i idee, dzięki którym muzycy, sportowcy, chirurdzy czy wszelkiego rodzaju specjaliści, stają się ekspertami w swoich dziedzinach.
Zasady CPP są proste:
- Regularna obserwacja nagrań własnej pracy klinicznej.
- Regularny feedback od eksperta-coacha w wybranym modelu terapeutycznym.
- Stawianie sobie małych, wymiernych celów, nieznacznie wykraczających poza obecny poziom naszych umiejętności.
- Regularna praktyka w formie powtarzających się rund ćwiczeniowych z wybranych umiejętności.
- Obserwacja i ocena naszej pracy.
Ważną ideą CPP jest to, że performens (praca w gabinecie) to nie to samo co praktyka (ćwiczenie umiejętności). Co więcej, typowa superwizja (podczas której opowiadamy superwizorowi o danym przypadku) to nie to samo co sesja feedbackowa z ekspertem-coachem w wybranej przez nas modalności terapeutycznej.
Czy chcesz dowiedzieć się więcej jak CPP może pomóc Tobie i Twojej praktyce terapeutycznej?
Fundacja “Akademia Więzi” powstała między innymi po to, by pomóc psychoterapeutom i psychoterapeutkom takim jak Ty stać się coraz bardziej skutecznymi, kompetentnymi i usatysfakcjonowanymi z wyników pracy w gabinecie.
Zapraszamy do wspólnego rozwoju i poznania założeń CPP w Fundacji “Akademia Więzi”.